Sildid:

Kui lähedal on karu?

"Kala on alati lähemal, kui sa arvata oskad," õpetas forellikütt Rein Truumets mind merikapüügi algusaegadel. Ongi. Sellele vaatamata teen mina paadis ikka viskeid, nagu tahaks landi teise maailma otsa virutada, aga tema rahulikult lühikesi. Kala saab ta alati rohkem.
Igal kevadel hakkavad webis liikuma pildid karujälgedest. Sel kevadel oli üks noor mõmm minu kodukohas tuianud üle Jüri-Patika kergliiklustee ja kohe oli nett kisa täis, mõned vanemad rääkisid tõsimeeli, et nüüd ei luba nad lastel jala kooli minna. Nagu oleks karu loom, kes jutustavate laste häält kuuldes metsast raevunult välja jookseks ja lapsele turja kargaks. Kui lähedale inimasustusele karu siis tuleb?

Kergliiklusteel paanikat külvanud karu oli ilmselt tulnud üle Tartu maantee ja suundus Pirita jõe poole. Neid on seal kevadeti ja suviti varemgi olnud. Üks jooksis paar aastat tagasi Jüri kiriku juures üle tee ja ilmselt seesama käis põllus ka jahimehi kollitmas. Vana-Aaviku ja Jüri asulate vahel on väike metsatukk, kus on muide ka liikumisrajad, eks ta seal mõnda aega elas.
Möödunud juuli viimastel päevadel oli üks väiksem karu ca 1km kaugusel Jüri asulast nädal aega rajakaamera vaateväljas. Oli teine üsna julge sell, käis ööpäevas 4-5 korda põlluservas maiustamas ja ei kartnud ta isegi vilja võtvat kombaini ning põhku rullivat traktorit. 
Käisin teda isegi üks hommik vaatamas. Vanemad jahimehed õpetasid, et mine kindlasti õhtul valmis ja lase ennast kellelgi kohale viia, sest karu on tavaliselt kuskil lähedal ja kuuleb väga hästi ning ärasõitev auto ei muuda teda ettevaatlikuks.
Ma tegin kõike vastupidi. Magasin hommikul viieni, siis sõitsin põlluserva ja läksin robinal mööda tehnojälge puuni, mis on 40 meetri kaugusel metsaservast. Karu tuli välja 15 minuti pärast ja toimetas platsil 35 minutit. Enamjaolt oli ta kõhuli maas ja toppis suhu kõike mis süüa sündis. Vaid korra muutis mööduv metskits ta ärevamaks ja siis tõusis ta istukile, et paremini näha. Kui kõht täis, keeras loom otsa ringi ja läks rahulikult metsa.
Igal juhul on karudega sama mis forellidega, enamjaolt on nad lähemal kui me arvatagi oskame.

Väike galerii eelmise aasta rajakaamerafotodest. Lähim elumaja jääb ca 400m, suur maantee 800m ja Jüri asula kilomeetri kaugusele.
 
Eelmine
38/108/33
Järgmine
Mikrojigiga kodujõel

Lisa kommentaar

Email again: